WhatsApp Image 2019-11-17 at 07.49.38
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב pinterest

המשפך השיווקי נחשב לאחד מאבני היסוד של השיווק הדיגיטלי, המסוגל לקחת את העסק שלך ולהתניע אותו מאפס נוכחות וירטואלית כדי לגרום לו להיות מכונת שיווק עוצמתית. אבל לפני שניכנס לחלק של ההבטחות, בואו ננסה להבין על מה בכלל מדובר.

דמיינו לעצמכם כביש שעובר במנהרה או מגלשה. מהקצה העליון נשפך לתוך המנהרה איזשהו חומר, שבדרכו עובר דרך מסננים שונים וכשהוא מגיע לקצה התחתון, הוא כבר נראה אחרת לגמרי. זה בדיוק מה שקורה כשמדובר במכירות. כל האנשים שמגיעים לנכסים הדיגיטליים שלך נמצאים בקצה העליון. אבל, להבדיל מהמנהרה האמיתית, לא כולם מגיעים לחלק התחתון, כלומר, הופכים ללקוחות.

לפי ההגדרה הרשמית, המשך השיווקי הוא לרוב תהליך רב-שלבי ומגוון שהופך עוקבים ללקוחות. כי בסופו של דבר, כדי שהעוקב שהגיע אליך לעמוד הפייסבוק או לאתר, יהפוך ללקוח, חייבים לקרות מספר דברים.

אז איך יוצרים משפך שיווקי? אין מתכון אחד והצעדים שאליכם לנקוט תלויים מאד בסוג העסק שלכם, אבל דאגתי להכין רשימת צעדים מסודרת שתוכל לסייע.

שלב 1: מודעות

הדבר החשוב ביותר במשפך שיווקי הוא מה קורה כשמגיעים אליו אנשים (כלומר לקוחות פוטנציאליים). הם יכולים להיכנס למשפך השיווקי שלך במגוון דרכים: הרשמה לניוזלטר, הורדה של מדריך, שאלוני רשת וכל הצעה אחרת שמעניקה להם ערך מוסף.

ומהו הערך המוסף האולטימטיבי עבור כל אחד? פתרון לבעיה כלשהי. אנחנו ממש רוצים למצוא מישהו שיעזור לנו לפתור בעיות: למשל, מחבת שלא נדבקת, או כנס וירטואלי פתוח לקהל הרחב שסוקר מצב רפואי / פיננסי ובעצם כל דבר אחר.

בשלב זה העוקבים שלכם כבר מודעים לקיום שלכם ועכשיו המטרה הבאה שלכם היא לגרום לעבור כמה שיותר שלבים במשפך עד שהם יהפכו ללקוחות. כדי לעשות זאת, לא מספיק לקחת את המייל שלו או את הטלפון, צריך ליצור מערכת יחסים.

צרכני רשת של היום מאד חכמים ואם הם לא יהיו משוכנעים שהם מקבלים ערך מוסף, הם לא ימשיכו הלאה. לכן חשוב מאד להחליט מהו הערך הזה.

שלב 2: עניין

אחרי שיש לכם את המייל או את הטלפון של הלקוחות הפוטנציאליים, עליכם להמשיך ליצור עניין. עליכם לקחת אותם למסע משותף ולגרום להם להכיר אתכם, את המומחיות שלהם ולהבין – למה דווקא אתם יכולים לסייע להם בפתרון הבעיה שלהם. לרוב השלב הזה מתבצע דרך וואטסאפ או מייל, ולכן חשוב מאד מצד אחד להישאר בזיכרון ומצד שני לא להעמיס.

שלב 3: ההחלטה

השלב הקשה ביותר. בשלב זה העוקבים מקבלים ממכם באופן קבוע ניוזלטר או ההודעות השונות. הם מכירים אותכם יותר ויותר ולקרבה הזו יש חשיבות רבה, כי כאן עליכם לבצע מהלך מאד חשוב שיעזור ללקוחות פוטנציאליים להפוך ללקוחות בפועל. ההחלטה כל אחד מקבל על סמך הצרכים שלו – בין אם הלקוח התרשם מהנאמנות שלכם או מהערך המוסף שאתם נותנים, או אפילו מהכותרת החמודה מאד של המייל והתמונה הנהדרת ששמתם בפנים. הכל עובד. ייתכן ומה שגרם להם לקבל את ההחלטה זו ההודעה שלכם שיש מבצע מאד שווה אך מוגבל בזמן, ואולי זה כי הם השתכנעו במומחיות שלכם וזה יכול להיות גם הרצון להשתייך לקהילה שבניתם סביבכם או סביב העסק שלכם.

שלב 4: הפעולה

הגענו אל השלב הסופי של המשפך השיווקי, הרכישה עצמה, של השירות או של המוצר שאתם מציעים. תנו ללקוח החדש שלכם להרגיש שזה כבוד להשתייך לרשימת הלקוחות שלכם, כי בסופו של דבר, הלידים החזקים ביותר תמיד מגיעים דרך ההמלצות, מפה לאוזן. בשורה התחתונה, הפכו את הלקוחות שלכם לשגרירים שלכם.

לסיכום, יש המון אפשרויות לבנות משפך שיווקי, אבל רק אתם יודעים בדיוק מה יכול לעבוד – הן מצדכם והן מצד הלקוחות שלכם. וכמובן, אין לשכוח את השלבים של ניסוי וטעיה. וגם אם ניסיתם ולא עבד, תמיד אפשר לנסות דרך אחרת, מקסימום – תצליחו.

עכשיו תורך לבעוט בעסק!